Bacak-Ayak Estetiği

BACAK VE AYAK ESTETİĞİ

Bacak estetiği bayanların daha ince bacaklara ve kalın ayak bileklerinin inceltilerek düzeltilmesini çarpık bacakların düzeltilerek daha estetik bir görünüme kavuşmasını hedefler.

KALIN AYAK BİLEKLERİNİ İNCELTİLMESİ VE ÇARPIK BACAKLARIN DÜZELTİLMESİ

Yaz aylarının gelmesi ve deniz mevsiminin başlamasıyla birlikte vücut güzelliğine verilen önem gittikçe artmakta. Bacaklarda bunun en önemli kısımlarından birini oluşturmaktadır. Kadınlar da bacakların düzgünlüğü ve estetik görünümü etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesidir. Uzun ve düzgün yani sütun gibi bacaklar, pek kadının hayalindedir ve kadın vücudunda en önemli güzellik sembollerinden birisidir. Bacakların düzgün ve güzel olması pek çok kadın için gerçekten önemlidir. Ancak bazı bacaklar yapısal kemik eğriliklerinden ve genetik olarak düz olmamakta, bacaklar dışa doğru eğik durmaktadır. Diz ve bacak içlerinde fazla yağ birikmesi sonucunda bacakların konturu bozulup düzgün olarak durmaz. Bazı hastalarda ise ayak bilekleri ve baldırları kalın olmakta ve bacağın orantısız durmasına neden olmaktadır.
Bu nedenle pek çok kadın etek veya mini etek giymekten çekinip utanmakta. Çizme giymek, dar pantolon ve etek giymekte zorlanmakta yazları ise plaj ve denizde utanmalarına neden olmakta ve bunu bir kişilik sorunu yapmaktalar. Bu durum pek çok genç kızın psikolojisi etkilemekte ve sonuç olarak mutsuz olmalarına neden olmaktadır.
Bacak estetiği basit bir liposuction yani yağ alma ameliyatı ile fazla olan yerlerden alınan yağ hücreleri bacağın eksik olan yerlerine nakledilerek buraların dolgunlaştırılması mümkün olur. Bu sayede bir S şeklinde kıvrımlı olan ve çarpık duran bacakların daha düzgün durması sağlanır. Bazı daha ciddi durumlarda özel olarak tasarlanmış silikon protezler kullanılarak bu deformiteler düzeltilebilir. Bu protezler diz arkasından yapılan 3-4 cm lik kesilerden girilerek bacakta boşluk olan bölgede açılan ceplere yerleştirilerek kalıcı düzelme sağlanır. Ameliyat genellikle lokal anestezi ile yapılır. Diz ve bacak içlerinde fazla olan yağlar alınmakta ve özel bir işlemden geçtikten sonra dizin alt bölümüne ve iç tarafına enjekte edilir. Daha sonra özel bir çorabı 2-3 hafta kadar kullanmakta ve yağ hücrelerinin yeni terlerine adapte olması sağlanır. Konulan yağların bir kısmı 6-8 ay kadar sonra erimekte ancak bu yağlar tekrar takviye edilerek kalıcı düzelme sağlanmaya çalışılır.

DİZ ESTETİĞİ NEDİR?

Estetik plastik cerrahinin gelişmesi ve ilerlemesiyle liposuction uygulamaları hızla artmış ve lokal anestezi ile de yapılabilen günlük cerrahi bir işlem haline gelmiştir. Liposuction tekniğinde fazla yağ olan bel basen kalça göbek gibi bölgelere bol miktarda serum fizyolojik, lokal anestezik ve epinefrin denilen kanamayı azaltıcı bazı ilaçların karışımı verilir. Yağ hücrelerinin aralarına giren su sayesinde hücreler daha kolay dışarı çekilebilir. Böylece şişirilen bölge daha kolay biçimlenmekte ve herhangi bir kanamayı önlemektedir. Bu sayede eskiden kuru teknikte olduğu gibi hastalara kan vs… vermeye gerek kalmadan basit ve hastayı tehlikeye atmadan daha fazla yağ alınabilir.

KALIN AYAK BİLEKLERİ NEDİR?

Bazılarında ise ayak bilekleri ve bacakların alt kısımları üst bacağa göre daha kalındır. Bu durum kadınlarda ciddi estetik sorunlara neden olmakta hatta bu hastalar utandıkları için hiç etek giymemekte pantolon giyerek kapatmaya çalışmaktadır. Bacakların alt kısımlarında olan düzensizliklerde yine yağ alma ameliyatı ile düzeltilir. Genellikle kalın olan ayak bilekleri bu ameliyatla inceltilebilmektedir. İnce olanlar ile yine yağ dokusu enjeksiyonu ile kalınlaşma sağlanabilir. Ancak bacak kalınlığının nedeninin fazla yağ toplanması olması gerekir. Adaleli bacaklarda yapılacak uygulamalar değişiklikler gösterebilir. Hastaya göre yapılacak ameliyat değişlikler içerebilir. Ameliyat lokal veya genel anestezi ile yapılmaktadır. Uygulama son derece basittir ve hastayı günlük hayatından alıkoymaz. Uygulamalar genellikle 1 saat kadar sürmektedir. Sonrasında özel bir çorabı 2-3 hafta kadar giymesi gerekir.