El Yaralanmaları

EL YARALANMALARI

El yaralanmalarında sıklıkla karşılaşılan sorunlar şöyledir: sinir, damar , eklem, kemik ve kiriş hasarları, yanıklar ve ciltteki diğer yaralanmalar.

Bu sorunların çözümünde, estetik plastik ve rekonstrüktif ekibimiz, ileri teknikleri kullanarak fonksiyonların ve estetik görüntünün onarılmasını, yeniden yapılandırılmasını sağlamak için çalışmaktadır.

En sık kullandığımız teknikler ise şunlardır:

Flep cerrahisi:Bu yöntemde; deri ve altında yer alan dokular ciddi zarar görmüşse, vücudun sağlıklı bir bölümünden deri ve altında yer alan; yağ, damar ve kas dokusu alınır ve hasarlı bölgeye taşınır.

Greftleme:Yine elde zarar gören bölgeyi onarmak için; vücudun sağlıklı bir bölümünden sinir, kemik, deri.. gibi dokuların alınıp hasarlı alana transfer edilmesidir.

Replantasyon /transplantasyon:Kopmuş el ya da parmakların tekrar yerine dikilmesidir. Bu işlem sırasında mikro cerrahi kullanılır. Oldukça detaylı ve aşırı dikkat isteyen bir tekniktir.

El bileğimizde, kirişlerin ve elin ana sinirlerinden birinin geçtiği tünel şeklindeki yapıya; “karpal tünel” denir.

Bileği aşırı zorlamak, tekrarlayıcı hareketler yapmak, romatoid artirit gibi bazı hastalıklar, gebelik sırasında sıvı toplanması karpal tüneldeki basıncın ve şişmenin artmasına ve sinirin sıkışmasına yol açabilmektedir. Bu rahatsızlık; “karpal tünel sendromu” olarak adlandırılmaktadır.

Karpal tünel sendromunda; ağrı, uyuşma, karıncalanma, cisimleri nesneleri kavramada zorluk yaşanması gibi el fonksiyonlarının bozulması gözlenebilir. Karpal tünel sendromunun tedavisinde sık baş vurulan yöntemler arasında ilaç kullanımı ve elin atele alınması yer alır. Bu yöntemlerin yararlı olmadığı durumlarda ise ameliyat gerekebilmektedir.

Karpal tünel sendromunun ameliyat ile tedavisinde;  avuç içinde bileğe doğru bir kesi yapılır ve el sinirine yapılan basıncın azalması için  bu sıkışmaya neden olan dokular kesilir. Sonrasında estetik dikişler ile kesi kapatılır.

Sinirin gördüğü zararın boyutu, ameliyat sonucunu etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Bu nedenle karpal tünel sendromuna yönelik şikayetleriniz varsa vakit kaybetmeden doktora başvurmanız ve gereken önlemleri almanız büyük önem taşır.